Otázky a odpovědi


Jak SVJ přichází o peníze?

Mnoha způsoby. Hlídač Výborů se aktuálně věnuje jednomu z nich a to nepřihlášenému nároku SVJ k insolvenčnímu řízení člena společenství nebo bývalého člena společenství, který má závazky vůči SVJ.

Našel jsem si naše SVJ a je u něj poznámka "Nepřihlášené SVJ k insolvenci". Dá se škodě ještě předejít?

Ne, bohužel nedá. Jakmile hlídač nenalezne SVJ mezi přihlášenými věřiteli úpadce (dlužícího vlastníka nebo dlužícího bývalého člena společenství, atp.), pak se již do řízení nelze dodatečně přihlásit. Takovým nepřihlášeným finančním nárokem k insolvenčnímu řízení by výbor způsobil SVJ a slušným a platícím vlastníků škodu. Za škody jsou členové výboru odpovědní svým osobním majetkem dle § 159 ods. 3, zákona 89/2012 sb.

Kdo je odpovědný za přihlašování nároků do insolvenčních řízení?

Vždy a jen statutární orgán SVJ. Nejčastěji výbor SVJ nebo předseda společenství.

Lze tuto odpovědnost přenést na najatou správní firmu?

Ne nejde to. Zákonná odpovědnost se nedá přenést.

Jak si mohu naše SVJ hlídat?

U každého SVJ je možnost si jej bezplatně hlídat. Stačí zadat vaši emailovou adresu a Hlídač Výborů vám pošle zprávu, jakmile by vaše SVJ promeškalo lhůtu pro přihlášení nároku k insolvenci.

Jsem vlastník, co když budu na výbor potřebovat právníky?

Pak doporučujeme vybrat si schopného advokáta z České advokátní komory.

Jak mohu přispět na provoz hlídače výborů?

Děkujeme za zájem. V blízké budoucnosti máme v plánu spustit možnost přispět a podpořit provoz Hlídače výborů. Prostředky máme v úmyslu použít na provoz hlídače a taká chceme transparentně přispívat na úhradu advokátních kanceláří, které vám pomohou pokud se budete z pozice vlastníka domáhat úhrady škody po výboru za nepřihlášené nároky k insolvenci.

Údaje na této stránce pocházejí ze zpřístupněných dat Insolvenčního rejstříku a Veřejného rejstříku a Sbírky listin Ministerstva spravedlnosti České republiky. SeznamSVJ.cz. Všechna práva vyhrazena. Podmínky šíření dat.